General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Pyramex™ Integra™ Safety Glasses
Pyramex™ Integra™ Safety Glasses features single lenses and adjustable temples to ensure reliable performance.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Temple Style | Adjustable |
| For Use With (Application) | Eye protection |
Pyramex™ Venture Gear Tactical - Overwatch™ Safety Glasses
Venture Gear Tactical - Overwatch™ Safety Glasses with ANSI Z87.1 safety compliance
| Frame Color | Gray |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Impact-resistant |
| Frame Material | PCB |
| Certifications/Compliance | MIL-PRF 32432, ANSI Z87.1 |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
| Width (Metric) | 131.5 mm |
Bollé Safety BL30 Safety Glasses
BL30 safety glasses have an ultra-wrap around fit, equipped with anti-scratch and anti-fog coating on both sides of lenses, ensures long-lasting comfort
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5.9 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.76 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Translucent |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 0.85 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.32 in. |
Ergodyne™ Skullerz™ Thor Safety Glasses/Sunglasses
Full-frame protective work safety sunglasses feature tough, scratch-resistant lenses filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep your eyes safe in the sun.
| No. per Case | 12/Cs. |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
Bollé Safety Baxter Safety Glasses
Baxter safety glasses deliver total comfort with wrap around frame and removable waterproof foam straps, offer effective protection from solid and liquid sprays and dust
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Hybrid |
| Height (Metric) | 7.6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.5 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 5.4 cm |
| Frame Color | Blue/Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 1.75 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Temple Color | Blue |
| Height (English) | 3 in. |
MCR Safety™ SS1 Black Frame Safety Glasses, Clear UV-AF Lens
SS1 Series black safety glasses with clear lens - UV-AF™ anti-fog coating, wrap-around lens design, built-in side shields.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
Bollé Safety Tracker II Safety Glasses
Tracker II safety glasses have fully sealed foam padding for excellent protection, feather-light 1.8 oz. frame, no pressure co-molded temples
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray/Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 0.353 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
MCR Safety™ BearKat BK2 Safety Glasses with Clear Lens
BearKat™ BK2 series safety glasses with clear lens, UV-AF™ anti-fog coating, soft non-slip pink temple material.
Bolle Safety Seamless Demo Kit
Demo box of Bolle Safety Seamless Rx Program safety glasses frames, frames only.
MCR Safety™ Law LW3 Foam Lined, Gray AF Lens
Law™ LW3 series gray safety glasses, UV-AF™ anti-fog lens, foam lined safety glasses, soft secure TPR nose piece and temple inserts.
MCR Safety Reaper™ 3 -Black Frame, MAX6™ Lens, Closed Cell Foam Gasket; vented eyewear; seals out debris;
Forms a seal around each eye blocking out debris and small particles. Each side is vented to allow air to flow inside the lens. This product meets the ANSI Z87+ and CSA Z94.3 standards for eyewear.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1 Pair |
| Temple Style | Interchangeable Temples & Adjustable Strap |
| For Use With (Application) | Manufacturing |
Pyramex™ Carhartt™ Cayce™ Safety Eyewear
All lenses provide 99% protection from harmful UV rays and are hard coated polycarbonate, scratch-resistant
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+,CSA Z94.3 |